Swój udział w zawodach Górale na Start w Wałbrzychu podczas ostatniej edycji Pucharu Polski MTB 2020 zapowiedziało wielu zawodników ze światowej czołówki kolarstwa górskiego. Wyścig rozgrywany w Parku Sobieskiego w dniu 13 września posiada rangę C1 Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI i świadczy to o wypracowanej przez lata renomie wydarzenia.

Startujemy w niedzielę 13 września już od godziny 9:00, kiedy rozpoczną się wyścigi w kategorii żak (dla młodszych dzieci, które posiadają licencję sportową). Stopniowo na trasie pojawią się coraz starsze kategorie wiekowe. O godzinie 12:10 startuje elita kobiet. Tam spodziewamy się na starcie Mai Włoszczowskiej oraz wielu zawodniczek z zagranicy – Isla Short, Geiger Felicitas, Annie Last, Rebecca McConnell czy Evie Richards. O godzinie 13:50 startuje elita mężczyzn oraz kategoria junior. Tam będzie naprawdę mocna międzynarodowa obsada – na czele z drugim w rankingu UCI Herique Avancini wraz z całym Cannondale Factory Racing Team czy zawodnikiem polskiej ekipy Kross Racing Team – Ondrejem Cinkiem. – mówi dyrektor wyścigu Górale Na Start, Piotr Walerak

Maja Włoszczowska na trasie w Wałbrzychu 2017

Dla zawodników i zawodniczek z Polski będzie to niebywała okazja do zmierzenia się z najlepszymi na świecie, a dodatkowo podczas wyścigu rozstrzygną się losy Pucharu Polski w kategoriach młodzieżowych oraz elity. O zwycięstwo na trasie będzie walczyła Maja Włoszczowska, która wygrywała w Wałbrzychu w 2017 roku, a zadanie będą utrudniały jej Isla Short (GBR), zwyciężczyni z poprzedniego roku oraz mocna stawka polskich zawodniczek (Aleksandra Podgórska, Katarzyna Solus-Miśkowicz), które od lat próbują nawiązać walkę ze srebrną medalistą Igrzysk Olimpijskich z Pekinu i Rio, Mają Włoszczowską. W wyścigu mężczyzn na starcie zmierzą się teamowi koledzy z Kross Racing Team, ubiegłoroczny zwycięzca Sergio Gutierrez Mantecon oraz Bartłomiej Wawak, który zwyciężał w Wałbrzychu dwukrotnie w latach poprzednich. Bartłomiej często wspomina, że to jego ulubiona polska trasa i na pewno będzie chciał odnieść w Wałbrzychu kolejny triumf. W tym roku oprócz ubiegłorocznych faworytów na starcie zjawią się zawodnicy Cannondale Factory Racing, czyli jedni z najbardziej cenionych zawodników na świecie. Do walki o zwycięstwo w „Góralach na Start” na pewno włączą się Henrique Avancini, Maxime Marotte oraz Manuel Fumic. Te nazwiska regularnie są obecne na szczycie list wyników najtrudniejszych wyścigów, również Pucharów Świata. Swoją osobistą historię związaną z Wałbrzychem ma Manuel Fumic, który podczas Mistrzostw Europy w 2004 roku rozegranych właśnie w Wałbrzychu, został Mistrzem Europy w kategorii do lat 23.

Ubiegłoroczny (2019) zwycięzca Sergio Gutierrez Montecon (Kross Racing Team / ESP)

Dodatkowo, oprócz sportowych emocji związanych z międzynarodową rywalizacją oraz finałem Pucharu Polski, na wyścigu w Wałbrzychu rozstrzygną się losy cyklu Orlen Grand Prix MTB w kategoriach Elity Mężczyzn oraz Elity Kobiet. W złożonym z 3 edycji cyklu (Warszawa, Mrągowo, Wałbrzych) zawodnicy i zawodniczki tych kategorii walczą o dodatkowe nagrody finansowe ufundowane przez Orlen.

mapa trasy

Dla kibiców kolarstwa zapowiada się jedyna w tym roku okazja, żeby podziwiać tak mocno  obsadzony wyścig na terenie naszego kraju. Trasa poprowadzona jest w formie 4-kilometrowej pętli w Parku im. Jana III Sobieskiego i przez to umożliwia kibicom łatwy dostęp do najciekawszych i najtrudniejszych miejsc, w których rozegrać się mogą losy wyścigu – zapraszamy serdecznie do podążania alejkami parkowimi wraz z mapą trasy, by dotrzeć do charakterystycznej kamiennej ścieżki „rock-garden”, kładek, dropów czy karkołomnych zjazdów po korzeniach. To jedna z najlepiej dostępnych dla kibiców tras kolarstwa górskiego w olimpijskiej formule cross-country na świecie – przyznają nie tylko sami zawodnicy, ale także obsługa czy kibice z poprzednich lat. Zawodnicy rundę pokonują kilkukrotnie, nawet 7 razy w przypadku elity mężczyzn, tak więc okazji do kibicowania nawet w kilku miejscach nie zabraknie.

Po wyścigu elity mężczyzn przewidziane są także starty amatorów o godz. 15:30, którzy będą mogli zmierzyć się z tą samą, wymagającą trasą wyścigu, a o godz. 16:30 długo wyczekiwanie zawody dla młodszych dzieci – zapowiadają się spore emocje!

Zapraszamy do śledzenia naszych social mediów, gdzie na profilu Górale na Start na Facebooku https://www.facebook.com/GoraleNaStart planujemy wejścia live (video na żywo), a także do śledzenia w serwisie Instagram https://www.instagram.com/goralenastart/   – zachęcamy do wrzucania relacji video (stories) oznaczając nasz profil @goralenastart a zdjęcia z hashtagiem #goralenastart – najaktywniejsi kibice mogą liczyć na niespodzianki.

Organizatorem imprezy jest Klub Kolarstwa Wałbrzych wraz z Miastem Wałbrzych i Aqua-Zdrój Wałbrzych. 

Program i regulamin wyścigu na stronie 

www.goralenastart.eu

Wałbrzych, Park Miejski im. Jana III Sobieskiego, start/meta przy ul. Chopina / Żwirki i Wigury.

09:10 wyścig żak M/K U-13

09:50 wyścig młodzik M/K U-15

10:45 wyścig juniorów młodszych M U-17

12:10 wyścig elita kobiet WE (Maja Włoszczowska), juniorka WJ, juniorka młodsza U-17

13:50 wyścig elita mężczyzn ME, junior MJ

15:30 wyścig amator / masters open

16:30 wyścigi dzieci młodszych U-11, U-9, U-7, U-5

17:15 uroczyste dekoracje

Listy zgłoszeń dostępne na:

https://online.datasport.pl/zapisy/portal/listy/?zawody=5744

https://online.datasport.pl/zapisy/portal/listy/?zawody=5745

Autor: Kamil Dziedzic ( kamil . dziedzic @ pucharmtb.pl) 

Info prasowe do wykorzystania