Filip Helta (Polska / Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team) i Jana Czeczinkarova (Czechy / Liv Mistral Cycling) zwyciężyli w elicie w Boguszowie-Gorcach podczas zawodów Górale na Start – Puchar Polski MTB XCO z międzynarodową kategorią UCI C3. Na starcie pojawili się zawodnicy i zawodniczki z 7 krajów, co zapewniło wysoki poziom rywalizacji i możliwość sprawdzenia się Polaków z innymi nacjami bez potrzeby wyjeżdżania z kraju. Wymagająca trasa przez opady deszczu stała się jeszcze trudniejsza, ale wszystkim przypadła do gustu, bo tak powinny wyglądać trasy kolarstwa górskiego.

fot. Bartosz Bober

„To moje dopiero drugie zwycięstwo w Boguszowie-Gorcach, rodzinnej miejscowości gdzie na co dzień mieszkam i trenuję. Trasę znam bardzo dobrze, ale jeszcze nigdy nie startowałem w tak trudnych warunkach pogodowych” – podsumował na mecie Filip Helta (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team), zwycięzca w elicie mężczyzn prowadzący od początku do końca – „Zawodnik ze Słowacji (Matej Ulik) mocno naciskał, dogonił mnie, pozwoliłem się wyprzedzić, ale widziałem że robi błędy techniczne i wtedy odjechałem na ostatniej rundzie” – dodał.

W sumie wystartowało 22 zawodników i zawodniczek z zagranicy z takich krajów jak: Czechy, Słowacja, Francja, Włochy, Niemcy, Belgia wystartowało w zawodach w Polsce. Najmocniejsza obstawa była niewątpliwie w kategorii juniorskiej, gdzie pierwszy z Polaków – Maciej Dąbrowski (UKS Sokół Superior Zator) zameldował się dopiero na 7. miejscu. Wygrał Martin Vozenilek (Czechy / Head Pro Team Opava), który na mecie nie krył radości – „Z braku punktów UCI oraz Pucharu Polski zostałem ustawiony praktycznie na samym końcu blisko 40 osobowej grupy juniorów. Trasa była bardzo ciężka i selektywna, wyprzedzanie nie było łatwe, ale czułem się świetnie i wygrałem” – podsumował 17-latek z Czech.

W elicie kobiet rywalizacja przebiegała pod dyktando Jany Czeczinkarovej z Czech, która od samego początku narzuciła bardzo mocne tempo. Próbowała ją gonić Tereza Tvaruzkowa z Czech oraz Aleksandra Podgórska (VW Samochody Dostawcze MTB Team) – „Pierwsze 2 rundy były dla mnie bardzo ciężkie, dziewczyny odjechały, a ja dopiero na 3. okrążeniu złapałam jakąś płynność jazdy w tych ciężkich warunkach” – podsumowała Polka – „Tak naprawdę to jestem zadowolona z 3-ciego miejsca, za mną właśnie tygodniowy urlop od roweru na złapanie oddechu, a przede mną intensywne przygotowania do Mistrzostw Europy i Świata” – dodaje Podgórska.

Ciekawie też ułożyła się rywalizacja w juniorkach, gdzie gro zawodniczek ścigało się dzień wcześniej w Brnie – bardzo mocne tempo od samego początku narzuciła Czeszka Aneta Novotna, która prowadziła cały wyścig. Gonić próbowała niezwykle utalentowana i bardzo dobra technicznie zawodniczka z Polski, Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski), jednak zmęczenie po zwycięskim wyścigu poprzedniego dnia w Brnie było mocne i nie zdołała nadrobić straty. Zawodniczki z Czech przyznały, że runda w Boguszowie-Gorach z powodzeniem mogłaby być jedną z trudniejszych eliminacji Pucharu Czech, co jest naprawdę dużym komplementem dla organizatorów, ponieważ Czesi teraz przodują w kolarstwie górskim MTB XCO, które jest tam niezwykle popularne, a trasy bardzo wymagające.

„Zawody nie mogłyby się odbyć gdyby nie ogromne zaangażowanie rodziców zawodników i przyjaciół z Klubu Kolarstwa Wałbrzych” – przyznaje dyrektor wyścigu Piotr Walerak – „Mamy bardzo trudny i specyficzny rok, sporo sponsorów wycofało się z finansowania zawodów, a impreza rangi międzynarodowej generuje dodatkowe koszty. Dziękujemy jednak miastu Boguszów-Gorce za ogromne wsparcie przez co mogliśmy się ścigać w tych wyjątkowych warunkach” – dodaje.

Zawody kolarstwa górskiego w olimpijskiej formule cross-country odbyły się 30 sierpnia 2020 r. w Boguszowie-Gorcach pn. Górale na Start – #2 edycja Puchar Polski MTB XCO. Organizatorem zawodów był Klub Kolarstwa Nexelo Wałbrzych, a współorganizatorem Ośrodek Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach.

Kolejna i zarazem ostatnia #3 edycja Pucharu Polski MTB XCO odbędzie się 13 września w Wałbrzychu (Górale na Start) z bardzo wysoką międzynarodową kategorią UCI C1. Swój start zapowiedziała m.in. Maja Włoszczowska z Kross Racing Team jak i światowa czołówka kolarstwa górskiego zarówno w elicie mężczyzn jak i kobiet. 

Serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji o imprezie w mediach społecznościowych Górale na Start (Facebooku https://www.facebook.com/GoraleNaStart oraz Instagram https://www.instagram.com/goralenastart/) i na stronie www.goralenastart.eu .

Wyniki „Górale na Start” UCI C3 Boguszów-Gorce 30.08.2020

ELITA MĘŻCZYZN
1. Filip Helta (POL) Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team 1:23:57
2. Matej Ulik (SVK) Expres CX - Tufo Team Kolin + 00:10
3. Maciej Jeziorski (POL) Jezior.bike + 2:56
4. Rob Vanden Haesevelde (BEL) 123MTB + 3:23
5. Paul Delpech (FRA) VCA ANJOS KTM + 4:22

ELITA KOBIET
1. Jana Czeczinkarova (CZE) Liv Mistral Cycling 1:06:51
2. Tereza Tvaruzkova (CZE) Expres CZ - Tufo Team Kolin + 1:25
3. Aleksandra Podgórska (POL) Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team + 2:49
4. Magdalena Misonova (CZE) Adastra Cycling Team + 8:31
5. Zuzanna Krzystała (POL) Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team + 9:21

JUNIOR
1. Martin Vozenilek (CZE) Head Pro Team Opava 00:59:31
2. Jan Sindelar (CZE) Head Pro Team Opava + 1:06
3. Johan Bundschuh (GER) White Rock + 1:55
4. Tommaso Mezzacasa (ITA) G.C. Cicli Agordina + 1:55
5. Andrea Candeago (ITA) Bettini Bike + 2:36

JUNIORKA
1. Aneta Novotna (CZE) Adastra Cycling Team 00:50:09
2. Karolina Bedrinkova (CZE) Expres CZ - Tufo Team Kolin + 00:26
3. Matylda Szczecińska (POL) Warszawski Klub Kolarski + 00:46
4. Patrycja Zawierta (POL) WKK Wieruszów Pfleiderer + 00:52
5. Milena Drelak (POL) RK Aluminium Bike Team + 3:44

Autor: Kamil Dziedzic ( kamil . dziedzic @ pucharmtb.pl) 

Tekst informacji prasowej do pobrania i wykorzystania dowolnie tutaj

Zdjęcia do pobrania tutaj

Wyniki w PDF tutaj

Wyniki online na stronie Datasport