Wyścig MTB w formule olimpijskiej cross-country Górale na Start w Wałbrzychu dzięki międzynarodowej kategorii UCI C1 przyciągnął na start zagraniczne gwiazdy kolarstwa. W elicie mężczyzn po zaciętej walce z polskimi zawodnikami zwyciężył Hiszpan Sergio Gutierrez Mantecon (Kross Racing Team), a w elicie kobiet Brytyjka Isla Short (Short Factory Racing). Na liście startowej widniało nazwisko Mai Włoszczowskiej, jednak polska zawodniczka, dwukrotna medalistka olimpijska, nie mogła ostatecznie wystartować w zawodach z powodu choroby.

2 / Sergio Gutierrez Mantecon ESP (Kross Racing Team) fot. Bartosz Bober

Rozgrywane od ponad 20 lat zawody w kolarstwie górskim MTB XCO w Wałbrzychu, w 2019 roku trafiły do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej z bardzo wysoką kategorią UCI C1. Wysokie wymogi organizacyjne oraz nagrody finansowe, które zapewnił organizator Klub Kolarstwa Wałbrzych we współpracy ze sponsorami – Miastem Wałbrzych i firmą NEXELO – pozwoliły na awans rangi imprezy w stosunku do poprzednich lat, gdy od 2016 roku rozgrywano je jako UCI C2.

Kraksa na starcie wyścigu młodzików U15 fot. M. Kaleciński

Trasa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu wykorzystująca naturalne ukształtowanie terenu została dodatkowo wzbogacona o charakterystyczne elementy występujące aktualnie na całym świecie w tego typu wyścigach kolarstwa górskiego – kamienne ścieżki rockgarden, kładki, dropy, trudne i wymagające podjazdy. Została bardzo pozytywnie odebrana przez zawodników i zawodniczki, zwłaszcza tych z zagranicy, którzy byli pod wrażeniem przygotowania trasy, dostosowania do aktualnych standardów, przyjaznej do kibicowania i będącej świetnym testem przed zbliżającymi się europejskimi edycjami Pucharu Świata MTB XCO.

Isla Short GBR fot. M. Kaleciński

„To jedna z najlepszych tras w Europie po których mogłam się ścigać. Dostarczyła mi wiele radości, zarówno przy pokonywaniu trudnych technicznie zjazdów, jak i mocno pracując na podjazdach.” – powiedziała na mecie drobniutka, ale bardzo mocna na podjazdach zawodniczka z Wielkiej Brytanii, a dokładnie ze Szkocji – Isla Short.

Isla Short (Short Factory Racing)
fot. M. Kaleciński

W elicie kobiet podium uzupełniła Polka – Aleksandra Podgórska z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team oraz Niemka Felicitas Geiger (Superior XC Team). Wyścig pań ułożył się już na drugiej rundzie, bo jeszcze po pierwszym okrążeniu, gdy dla najszybszej trójki przyznawana była dodatkowa premia finansowa ufundowana przez firmę Nexelo, na trzecim miejscu zameldowała się młoda zawodniczka Magadalena Zielińska z klubu organizatora KKW NEXELO Wałbrzych. Niestety, upadki na trasie, defekt tylnego koła oraz wybicie z rytmu jazdy spowodowały, że Zielińska zakończyła zmagania dopiero na 6. miejscu.

podium elity kobiet fot. Bartosz Bober

Poranne wyścigi w młodzieżowych kategoriach, które rozegrane zostały w ramach #3 edycji Pucharu Polski MTB, jak i również wyścig elity kobiet i juniorek rozgrywany w południe, ominęło popołudniowe oberwanie chmury i trasa nie była śliska przez padający deszcz. Natomiast od 3 okrążenia wyścigu elity mężczyzn i juniorów padał deszcz, który spowodował że trudna trasa w Parku Sobieskiego stała się jeszcze trudniejsza i wymagała więcej uwagi od zawodników. Spore zmiany zachodziły zwłaszcza na prowadzeniu w elicie mężczyzn, gdzie przez połowę wyścigu prowadził duet Bartłomiej Wawak (VW Samochody Użytkowe MTB Team) oraz Jakub Zamroźniak (JBG-2 Cryospace), a kilkanaście sekund za nimi jechał Hiszpan Sergio Gutierrez Mantecon (Kross Racing Team). Gdy spadł deszcz, Hiszpan wyraźnie przyspieszył i wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie, dogonił uciekającą dwójkę i wyszedł na prowadzenie, przyjeżdżając na metę po 7 rundach z blisko 30 sekundową przewagą nad drugim Wawakiem i trzecim Zamroźniakiem.

podium elity mężczyzn fot. Bartosz Bober

„Nie mam za wiele okazji ścigać się w błocie na tak trudnych i wymagających trasa MTB, ponieważ pochodzę z południa Hiszpani, gdzie ścieżki są wyjątkowo suche i twarde.” – powiedział na mecie Sergio Gutierrez Mantecon (Kross Racing Team) – „W połowie wyścigu mocno cierpiałem, dopiero gdy spadł deszcz i przejechałem jedną rundę w tych trudnych warunkach, zapoznając się ze zmienioną trasą, udało się przyspieszyć, dogonić uciekającą dwójkę i wyjść na prowadzenie. Takie zwycięstwo w bezpośredniej walce bardzo smakuje” – podsumował swoje zmagania Hiszpan.

Sergio Gutierrez Mantecon (Kross Racing Team)
start elity mężczyzn fot. Bartosz Bober

Oprócz elity ścigającej się m.in. o punkty w rankingu międzynarodowym UCI stanowiącym o ilości zawodników i zawodniczek możliwych do wystawienia podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, także wyścigi juniorów i juniorek (17-18 lat) miały międzynarodową kategorię UCI i przez to polska czołówka mogła zmierzyć się z zagranicą. Wśród panów wygrał Piotr Kryński (VW Samochody Użytkowe MTB Team) pewnie prowadząc od startu, przed Danielem Zvak z Czech (express.cz Tufo Team Kolin) i Konradem Czabokiem (Warszawski Klub Kolarski). Natomiast wśród pań swój talent po raz kolejny pokazała Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski), która drugą na mecie Czeszkę Magdalene Misonova (Adastra Cycling Team) wyprzedziła o ponad 3,5 minuty – ta młoda 17 letnia polska zawodniczka bardzo dobrze radzi sobie technicznie i ma wysoką wydolność fizyczną, co potwierdziła także niedawnym 7 miejscem w Pucharze Świata Juniorów MTB w niemieckim Heubach – wielu określa ją mianem talentu na miano Mai Włoszczowskiej, czekamy na to jak Matylda rozwinie się w niedalekiej przyszłości. Podium w juniorkach dopełniła Gabriela Hudyka (UKS Grupa Kolarska Four Bike).

fot. M. Kaleciński

Wyścig „Górale na Start” UCI C1 Wałbrzych rozegrany 11 maja 2019 r. w Parku Sobieskiego przeszedł do historii. Głównym organizatorem tego wydarzenia był Klub Kolarstwa Wałbrzych, a sponsorami Urząd Miasta Wałbrzych, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Nexelo – dystrybutor akcesoriów i części rowerowych, Aqua-Zdrój Wałbrzych, Sportfuel.pl, Bogler – producent reklam, Kordas, SGR, Arco, Meble AD. Organizator zaprasza już na finałową edycję Pucharu Polski MTB rozgrywaną w ramach drugiego etapu Górale na Start w Boguszowie-Gorcach 15 września 2019 r.

Start elity kobiet fot. Bartosz Bober

Wyniki „Górale na Start” UCI C1 Wałbrzych 11.05.2019

ELITA MĘŻCZYZN
1. Sergio Gutierrez Mantecon (ESP) Kross Racing Team  1:28:48
2. Bartłomiej Wawak (POL) Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team + 00:28 s
3. Jakub Zamroźniak (POL) JBG-2 Cryospace + 00:35 s
4. Tomas Paprstka (CZE) express.cz TUFO Team Kolin + 02:32
5. Filip Helta (POL) SGR Specialized + 02:49
 
ELITA KOBIET
1. Isla Short (GBR) Short Factory Racing 01:14:01
2. Aleksandara Podgórska (POL) Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team + 01:40
3. Felicitas Geiger (GER) Superior XC Team + 02:37
4. Gabriela Wojtyła (POL) UKS Sokół Superior Zator + 04:25
5. Klaudia Czabok (POL) Warszawski Klub Kolarski + 05:20
 
JUNIOR
1. Piotr Kryński (POL) Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team 01:07:25
2. Daniel Zvak (CZE) express.cz TUFO Team Kolin + 01:12
3. Konrad Czabok (POL) Warszawski Klub Kolarski + 02:24
4. Jakub Kucera (CZE) express.cz TUFO Team Kolin + 03:28
5. Wiktor Wiśniewski (POL) Dream-Bike Bielawa + 03:57
 
JUNIORKA
1. Matylda Szczecińska (POL) Warszawski Klub Kolarski 01:00:54
2. Magdalena Misonova (CZE) Adastra Cycling Team + 03:34
3. Gabriela Hudyka (POL) UKS Grupa Kolarska Four Bike + 07:22
4. Milena Drelak (POL) UKS Sport Bralin + 08:18
5. Magdalena Zawierta (POL) WKK Pfleiderer Wieruszów + 10:55
 
JUNIOR MŁODSZY
1. Krzysztof Klimek – Grupa Kolarska Viktoria Rybnik 00:55:53
2. Filip Brzóska – KKW Nexelo Wałbrzych + 00:15
3. Iwo Pacałowski – Warszawski Klub Kolarski + 03:52
4. Michał Koszykowski – UKS Wygoda Białystok + 04:22
5. Maksymilina Wiśniowski - RK Aluminium Bike Team + 05:20
 
JUNIORKA MŁODSZA
1. Hanna Fijałkowska – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław 00:51:52
2. Agnieszka Tylka – KS Luboń Skomielna Biała + 00:07
3. Wiktoria Hejman – KKW Nexelo Wałbrzych + 03:48
4. Malwina Krzyczkowska – Warszawski Klub Kolarski + 09:51
5. Kinga Żur – KS Luboń Skomielna Biała + 12:48 

Autor: Kamil Dziedzic (kamil.dziedzic @ pucharmtb.pl) – Górale na Start

Tekst informacji prasowej do pobrania i wykorzystania tutaj link

Zdjęcia do pobrania tutaj

Paczka z wynikami do pobrania w PDF

Wyniki online na stronie datasport