Informujemy, że na skutek problemów organizacyjnych i finansowych gminy Tuchów Komisja MTB przy Polskim Związku Kolarskim w drodze wyjątku przychyliła się do wniosku o rezygnację z organizacji Mistrzostw Polski MTB XCO w Tuchowie.

Zawody w Tuchowie pierwotnie zostały zgłoszone do kalendarza UCI z kategorią C2, z zamiarem równoczesnego zorganizowania podczas tej imprezy eliminacji Pucharu Polski. Ambitny plan przeniesienia wyścigu z terminu czerwcowego na lipiec i podniesienie rangi do trzydniowego wydarzenia, jakimi są Mistrzostwa Polski okazał się być powyżej możliwości finansowych i logistycznych organizatorów.

Ze względu na zaangażowanie oraz wspomniane zgłoszenie do kalendarza międzynarodowego UCI, Komisja MTB, w drodze wyjątku postanowiła uwzględnić prośbę organizatorów o zrezygnowanie z przeprowadzenia Mistrzostw Polski na rzecz imprezy UCI C2, równocześnie wpisując zawody do kalendarza Pucharu Polski MTB.

Rozumiemy niełatwą sytuację, w której ostatnia wersja kalendarza Pucharu Polski MTB jak również lokalizacja Mistrzostw Kraju zostały ogłoszone na początku grudnia 2015. Dopisanie ósmej eliminacji Pucharu Polski, jak również konieczność znalezienia nowego organizatora Mistrzostw Polski MTB XCO już w nowym roku budżetowym zarówno dla Komisji, Organizatorów wyścigów oraz Zawodników i Klubów planujących starty w najważniejszych wyścigach jest więc sporym wyzwaniem.

Mamy jednak nadzieję, że te niedogodności nie wpłyną negatywnie ani na przygotowania kolarzy planujących starty w Pucharze Polski ani organizatorów wyścigów, którzy podejmują trud aktywnego działania na rzecz polskiego XCO. Równocześnie deklarujemy dołożenie wszelkich starań, by zarówno Puchar jak i Mistrzostwa Polski cross country były wartościową propozycją dla zawodników, kibiców i całego środowiska MTB w kraju.

Komisja MTB przy PZKol

Aktualny kalendarz Pucharu Polski MTB XCO 2016 prezentuje się następująco:

  1.       Białystok – 23-24.04.2016 – „Rusza Peleton” UKS Wygoda Białystok i APG
  2.       Biała – 14.05.2016 – „Puchar Burmistrza Białej” White MTB Team Biała
  3.       Tuchów – 05.06.2016 – „Puchar Burmistrza Tuchowa” UCI C2 KCP Bieniasz Bike i DK Tuchów
  4.       Wałbrzych – 18-19.06.2016 – „Górale na start” UCI C2 KKW Superior Wałbrzych
  5.       Skomielna Biała – 10.07.2016 – „Puchar Wójta Gminy Lubień” KS Luboń Skomielna Biała
  6.       Boguszów Gorce – 24.07.2016 „Górale na start” KKW Superior Wałbrzych
  7.       Sławno – 13-14.08.2016 – „Sandstone MTB Race” LKKS LUKS Sławno
  8.       Głuchołazy – 03.09.2016 „CykloOpawy XC” KTUKOL Głuchołazy

Mistrzostwa Polski MTB XCO oraz XCR (sztafet), zgodnie z terminem UCI są zaplanowane na 15-17 lipca 2016

Zgłoszenia organizatorów chętnych do przeprowadzenia Mistrzostw Polski MTB przyjmowane są pod adresem e-mail komisjamtb@pzkol.pl . Istnieje możliwość organizacji tylko zawodów 2-dniowych XCO, wtedy Mistrzostwa w XCR (sztafety) odbędą się przy jednej z edycji Pucharu Polski MTB.

 

Mistrzostwa Polski XCE (eliminator) zostaną rozegrane w Lublinie 7 sierpnia 2016 r.